Archiwum artykułów

14-05-2024
Bez właściwej diagnostyki, nie ma profilaktyki prozdrowotnej. Do badań pacjent musi się odpowiednio przygotować. Na co musi zwracać uwagę?
17-04-2024
Zdrowy styl życia oraz odpowiednia dieta znacząco wpływają na skład mikrobioty jelitowej człowieka. Probiotyki i prebiotyki są istotnymi elementami, które mogą wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie naszego układu pokarmowego. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do sprzyjania lepszemu trawieniu, ale także do ogólnego stanu zdrowia. Czy jednak wiemy, czym dokładnie są te składniki i jak mogą wpłynąć na nasze samopoczucie?
16-04-2024
Najczęściej trapią mieszkańców Unii Europejskiej zaburzenia lękowe i zaburzenia depresyjne, a także uzależnienia. Problemy natury psychicznej mają jednak nie tylko dorośli. W wielu europejskich krajach, w tym również w Polsce, poważny problem stanowi agresja w szkole.
04-04-2024
Choroby oczu są stosunkowo często diagnozowane, jednak wciąż zbyt wiele osób przez długi czas bagatelizuje poważne objawy. Zalicza się do nich ból oczu, zmniejszanie się pola widzenia, zaburzenia wzroku, zamglenia, błyski czy ropne wysięki. Nieleczone choroby oczu mogą prowadzić nawet do utraty wzroku. Jakie są najczęściej występujące choroby oczu i jak je rozpoznać?
26-03-2024
Około 15 tysięcy mężczyzn zapada rocznie na raka prostaty. Około 16 tys. rocznie kobiet dostaje diagnozę raka piersi. U znacznej części z nich musi być stosowana terapia obniżająca wydzielanie hormonów płciowych. W wielu przypadkach ratuje ona życie, ale nie bez ceny – jej skutkiem ubocznym może być osteoporoza wtórna.
19-02-2024
Tak! Badania przeprowadzone w Japonii dowodzą, że częste budzenie się w nocy by oddawać mocz, czyli zjawisko zwane nykturią, ma związek z nadciśnieniem. Jeśli więc u kogoś pojawi się problem z coraz częstszym nocnym wstawaniem za potrzebą, to warto wtedy zmierzyć sobie ciśnienie albo poprosić o to lekarza przy kolejnej wizycie.
08-02-2024
Konsultacja z lekarzem online przebiega w odmienny sposób niż tradycyjna wizyta w gabinecie medycznym. Specjalista nie ma możliwości, aby Cię zbadać, dlatego musisz dokładnie opowiedzieć mu o swoich objawach. Przed taką rozmową trzeba się dobrze przygotować. Sprawdź, jakie informacje mogą okazać się przydatne w trakcie konsultacji online!
17-01-2024
Aspiryna, ze względu na swoje właściwości, stosowana jest z powodzeniem m.in. w zapobieganiu zawałom i udarom. Ale nie jest polecana wszystkim! Np. u zdrowych seniorów taka profilaktyka nie dość, że nie zadziała, to może wyrządzić szkodę.
13-12-2023
Nordic walking, taniec, a nawet jazda na rowerze mogą pomóc w utrzymaniu sprawności przy chorobie Parkinsona, która - jak się szacuje - dotyka ok. 90 tys. Polaków.
02-11-2023
Chrypka, pieczenie w gardle, problemy z przełykaniem - takie mogą być objawy nowotworów głowy i szyi. W ostatniej dekadzie aż o 25 proc. wzrosła liczba zachorowań na ten rodzaj raka, zwykle wykrywanego w zaawansowanym stadium. Trwa program badań przesiewowych, dzięki któremu więcej chorych trafi na leczenie na wczesnym etapie choroby.
20-10-2023
Jeśli Twoja skóra jest wrażliwa lub szukasz produktu, który szybko ukoi ciało w jednym z wybranych problemów skórnych, to musisz pomyśleć na balsamem regenerującym do ciała. Komu przyda się najbardziej i jakie spełnia funkcje? Jakie są popularne skóry, gdzie przyda się taki balsam?
18-10-2023
Zarażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) może nastąpić poprzez kontakt z zakażonym materiałem biologicznym zawierającym wirusa. Aby uniknąć zakażenia wirusem HBV, istnieje szereg wskazówek profilaktycznych, które mogą skutecznie ochronić osobę przed zakażeniem tym niebezpiecznym wirusem. Dowiedz się więcej na temat WZWB.