Archiwum artykułów

25-10-2021
Uwaga, nadchodzi grypa!
Coraz więcej ludzi w Polsce zapada na grypę. Niestety z tą zakaźną chorobą wiąże się nie tylko gorączka i kaszel. Grypa i jej powikłania mogą zabić. Mogą też spowodować trwałe inwalidztwo. Dowiedz się, jakimi konsekwencjami grozi zachorowanie na grypę oraz jak uchronić przed nimi siebie i bliskich.
13-09-2021
Nie przegap tętniaka – zbadaj się!
Tętniak w aorcie, czyli tętnicy głównej, bardzo długo nie daje objawów. Gdy pęknie, większość chorych ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto wiedzieć, czy się go nosi w sobie, a pomóc w tym może udział w badaniach profilaktycznych.
25-08-2021
Profilaktyka raka płuc u kobiet
Niestety w Polsce więcej kobiet umiera z powodu raka płuc niż raka piersi. Tak wysoka śmiertelność związana jest z tym, że aż w 85% przypadków jest on wykrywany w stadium zaawansowanym. Sprawdź, jak nie przegapić pierwszych sygnałów alarmowych.
09-07-2021
Nowotwory rzadkie, co warto o nich wiedzieć?
W Unii Europejskiej nowotwory rzadkie stanowią 22% zachorowań na nowotwory złośliwe. Są one dużym wyzwaniem zarówno, jeśli chodzi o diagnostykę, jak i leczenie. Dlatego tak ważnym elementem profilaktyki jest czujność pacjenta i reagowanie na pierwsze niepokojące objawy.
09-06-2021
U 60% Polaków występuje hipercholesterolemia
Choroby układu krążenia są pierwszą, przed nowotworami złośliwymi, przyczynę zgonów na świecie. Z tego powodu dochodzi średnio do 476 zgonów dziennie, a co piąty z nich to tzw. zgon przedwczesny . Znaczne stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale nie tylko. Antidotum na minimalizowanie umieralności z powodu chorób układu krążenia okazują się profilaktyczne badania pracowników.
06-05-2021
Czy gry komputerowe pomagają po udarze?
Gry komputerowe mogą wspomóc rehabilitację ruchową osób po niedokrwiennym udarze mózgu. Dużo wskazuje, że obszar mózgu odpowiedzialny za uwagę jest sprzęgnięty z rejonem związanym z ruchem.
16-04-2021
Sól: maksymalnie jedna płaska łyżeczka dziennie
Spożycie soli w Polsce przekracza nawet trzykrotnie gwarantujące zdrowie wartości. Potrzebujemy pierwiastków zawartych w soli, czyli sodu i chloru. Niestety nadmiar soli w diecie powoduje m.in.: wzrost ciśnienia krwi. To zaś może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
15-03-2021
RDW-CV - czym jest i o czym świadczy podwyższone?
RDW-CV to wskaźnik używany w diagnostyce anemii i innych groźnych schorzeń. Oznaczany w morfologii krwi, wskazuje na nieprawidłowości dotyczące wielkości czerwonych krwinek.