Archiwum artykułów

09-06-2021
U 60% Polaków występuje hipercholesterolemia
Choroby układu krążenia są pierwszą, przed nowotworami złośliwymi, przyczynę zgonów na świecie. Z tego powodu dochodzi średnio do 476 zgonów dziennie, a co piąty z nich to tzw. zgon przedwczesny . Znaczne stężenie cholesterolu to najważniejszy modyfikowalny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, ale nie tylko. Antidotum na minimalizowanie umieralności z powodu chorób układu krążenia okazują się profilaktyczne badania pracowników.
06-05-2021
Czy gry komputerowe pomagają po udarze?
Gry komputerowe mogą wspomóc rehabilitację ruchową osób po niedokrwiennym udarze mózgu. Dużo wskazuje, że obszar mózgu odpowiedzialny za uwagę jest sprzęgnięty z rejonem związanym z ruchem.
16-04-2021
Sól: maksymalnie jedna płaska łyżeczka dziennie
Spożycie soli w Polsce przekracza nawet trzykrotnie gwarantujące zdrowie wartości. Potrzebujemy pierwiastków zawartych w soli, czyli sodu i chloru. Niestety nadmiar soli w diecie powoduje m.in.: wzrost ciśnienia krwi. To zaś może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
15-03-2021
RDW-CV - czym jest i o czym świadczy podwyższone?
RDW-CV to wskaźnik używany w diagnostyce anemii i innych groźnych schorzeń. Oznaczany w morfologii krwi, wskazuje na nieprawidłowości dotyczące wielkości czerwonych krwinek.
15-02-2021
Otyłe dziecko – do sanatorium
Nadwagę ma w Polsce aż 17 proc. dzieci w wieku do 15 lat – wynika z raportu UNICEF pt. "Warunki i jakość życia w państwach rozwiniętych". Kiedy w walce z otyłością zawiodą domowe sposoby i ambulatoryjna pomoc specjalistów, warto pomyśleć o sanatorium.
10-02-2021
Siedem mało skutecznych sposobów na przeziębienie
Koniec zimy i początek wiosny to raj wirusów, dlatego ludzie się przeziębiają. Znane są domowe sposoby leczenia, takie jak: witamina C, echinacea czy czosnek. Być może poprawiają samopoczucie, ale ich skuteczność w prewencji czy leczeniu przeziębienia jest słaba.
30-01-2021
Mity na temat zawodu farmaceuty
Wszyscy farmaceuci to niedoszli lekarze, a każdy farmaceuta to aptekarz - to niektóre ze stereotypów, z którymi borykają się przedstawiciele tej profesji. Badania pokazują, że jest to zawód niedoceniany, choć wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
14-10-2020
Leki wchodzą w interakcje. 10 wskazówek, jak ich uniknąć
Bierzesz leki na nadciśnienie i jednocześnie suplementy z potasem? To błąd, który może być ryzykowny dla zdrowia! Podobnych pułapek związanych z przyjmowaniem leków jest wiele, a ryzyko interakcji z innymi lekami, żywnością czy suplementami jest tym większe, im więcej ich stosujemy.