Archiwum artykułów

09-01-2023
Rak żywi się przetworzonym mięsem
Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Unikaj wysoko przetworzonych dań mięsnych. Kiełbasy, szynki, boczki i pasztety powinny wypaść z naszej diety lub gościć w niej bardzo rzadko – uważa badaczka ze Stanów Zjednoczonych.
05-01-2023
Tabletka "dzień po" – jakie składniki są w niej zawarte?
Antykoncepcja awaryjna ma na celu zapobiec niechcianej ciąży. Jak działają tabletki "dzień po"? Co wchodzi w ich skład? Czy tabletka "dzień po" jest zakazana w naszym kraju? Poruszamy ten kontrowersyjny temat.
14-12-2022
Jakie badania laboratoryjne dla kobiet są polecane?
Badania laboratoryjne to najprostszy sposób, by jak najwcześniej zdiagnozować niektóre dolegliwości i choroby. Pamiętaj, że nie musisz kierować swoich kroków do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do punktu pobrań krwi dopiero wtedy, gdy zaczynasz dostrzegać niepokojące symptomy. Wielu specjalistów wskazuje, że - w celu wczesnego zdiagnozowania chorób - warto zdecydować się na taki krok przynajmniej raz w roku. Wyjaśniamy, na wykonanie jakich badań laboratoryjnych powinny decydować się kobiety. Jakie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta można w ten sposób uzyskać?
12-12-2022
Przewlekła białaczka szpikowa – wróg, który atakuje z ukrycia
Choroba najczęściej wykrywana jest przypadkowo, przy okazji okresowej morfologii krwi. W wielu przypadkach rozwija się skrycie, przez długi czas nie dając właściwie żadnych objawów.
22-11-2022
Jak otrzymać leki na kwarantannie domowej
Osoby, które z różnych przyczyn zostaną objęte kwarantanną domową, nie powinny opuszczać miejsca, w którym ją odbywają. Kwarantanna domowa może zostać nałożona na osobę, która miała kontakt z pacjentem zakażonym i ma na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Wiele osób znajdujących się w tej sytuacji zastanawia się, jak może wówczas otrzymać potrzebne leki bez wychodzenia z domu.
07-11-2022
Powikłania poszczepienne - mity i fakty
Większość Polaków uważa, że szczepionki dla dzieci są bezpieczne, jednak część z nich uważa, że mogą powodować poważne powikłania. Specjaliści zdecydowanie temu zaprzeczają.
24-10-2022
Chorzy z biedy, czyli jak ubóstwo wpływa na zdrowie
"Jestem biedna, mam słabe zdrowie, nie mam znajomych, kariery, miłości" – napisała na popularnym forum internetowym jedna z użytkowniczek. Badania naukowe dowodzą, że niektóre z wymienionych problemów faktycznie mogą się ze sobą wiązać. Dowiedz się które.
28-09-2022
Autoklaw - dlaczego sterylizacja narzędzi jest tak ważna?
Autoklaw jest urządzeniem służącym do sterylizacji w wielu gałęziach medycyny i laboratoriów oraz w życiu codziennym w salonach kosmetycznych, fryzjerskich czy w klinikach medycznych. Autoklawy są szeroko wykorzystywane również w przemyśle spożywczym. Z jednej strony autoklaw wykorzystywany jest bardzo szeroko do dezynfekcji używanych narzędzi, a z drugiej do sterylizacji np. pożywek w laboratoriach. Proces sterylizacji w autoklawie odbywa się dzięki wysokiej temperaturze oraz parze wodnej, która dogłębnie penetruje sterylizowany produkt.
08-09-2022
Antybiotyki - coraz poważniejsza kwestia
Antybiotyki, a konkretnie ich stosowanie, stały się tak powszechne, że zapomnieliśmy, jak mocny jest to lek i że powinien być stosowany tyko w wyjątkowych przypadkach, średnio dwa, może trzy razy w życiu.
05-09-2022
Efekty liposukcji laserowej – sprawdź, czego się spodziewać
Jeśli jesteś osobą, która przeszła przez proces odchudzania i nadal nie jest zadowolona z wyglądu swojej sylwetki, to prawdopodobnie liposukcja laserowa jest odpowiednim zabiegiem dla Ciebie. Jest to metoda modelowania sylwetki, której celem jest usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z miejsc opornych na dietę czy ćwiczenia. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na temat innowacyjnej metody liposukcji – zabiegu LipoLife 3G.
26-08-2022
Otyłość trzeba leczyć
Otyłość to choroba, która jak grypa czy nadciśnienie - wymaga leczenia. Zwłaszcza, że jest ona przyczyną wielu innych chorób, które prowadzą do poważnego pogorszenia stanu zdrowia, a także przedwczesnej śmierci. Czas przestać traktować ją tylko jako defekt estetyczny i zająć się nią na poważnie – nawołują specjaliści.
17-06-2022
Nadciśnienie tętnicze krwi – co oprócz leków?
Na to, jakie mamy ciśnienie tętnicze, mamy istotny wpływ, podejmując codziennie decyzje odnośnie naszego sposobu życia. Ten wpływ zachowujemy też w sytuacji, gdy rozwinie się nadciśnienie – jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych świata rozwiniętego.