Wybielanie zębów to prosty i nieinwazyjny zabieg, który może znacznie poprawić estetykę naszego uśmiechu. To już nie tylko sposób dla gwiazd ekranu – na wybielanie może zdecydować się każdy z nas. Do wyboru mamy kilka metod, które różnią się użytą technologią i ceną. Którą z nich wybrać?
Czy zęby można wybielić samodzielnie?
Pacjenci często wpisują w wyszukiwarkę pytanie: "co na wybielanie zębów?" Cena takiego zabiegu u dentysty często powoduje, że szukają metod domowych. Odpowiedzi na to pytanie wahają się zazwyczaj od tanich domowych sposobów do drogich modnych rozwiązań. Pacjenci mogą w domu sami naklejać na zęby specjalne nakładki albo stosować różne żele. Działanie takich domowych rozwiązań jest zazwyczaj mniej efektywne niż wybielanie zębów u dentysty. Łatwo jest się też nabrać na dziwne trendy. Nie dość, że nie spowodują one rozjaśnienia zębów, to mogą im jeszcze zaszkodzić. Dlatego właśnie warto udać do profesjonalnego gabinetu.
Jak wygląda wybielanie zębów u dentysty?
Decydując się na taki zabieg u specjalistów, mamy pewność, że metody wybielania będą całkowicie bezpieczne, a do tego zapewnią nam śnieżnobiały uśmiech. Przykładowo, gwarancja wyraźnego efektu to wybielanie zębów w gabinecie Dental Fraternity. Decydując się na rozjaśnienie zębów u specjalistów, również mamy do wyboru różne metody. Może to być wybielanie zębów w gabinecie albo wybielanie nakładkowe.
Wybielanie zębów w gabinecie
Obecnie taki zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnej lampy. Przed zabiegiem wyleczone muszą być wszystkie ubytki i na zębach nie może znajdować się próchnica. Samo wybielanie trwa około godziny. Najpierw stomatolog nakłada na dziąsła specjalny żel ochraniający i utwardza go lampą UV. Następnie na zęby nakłada się preparat wybielający i naświetla go przez kwadrans.
Wybielanie nakładkowe
Druga metoda wymaga udania się do gabinetu, ale samo wybielanie pacjent przeprowadza już w domu. Podczas wizyty stomatolog wykonuje odcisk szczęki pacjenta. Na bazie wykonanego modelu tworzy specjalne nakładki. Pacjent zabiera je do domu wraz z żelem wybielającym. Takie nakładki stosuje się nocą przez okres 2 tygodni.
Wybielanie zębów martwych
Istnieje również możliwość wybielenia zębów martwych. Często są one nieestetyczne i mogą sprawić, że pacjenci niechętnie się uśmiechają. Teraz takie zęby można rozjaśnić. Zęby najpierw muszą być wyleczone kanałowo. Kiedy ząb jest już gotowy, do jego wnętrza zakłada się wybielacz. Zazwyczaj trzeba tę czynność powtórzyć podczas kilku wizyt. Na czas tego procederu zakłada się wypełnienie tymczasowe, a kiedy ząb jest już wybielony - wypełnienie stałe.
Czego nie wolno robić po zabiegu wybielania?
Żeby nie zniweczyć efektów wybielania, pacjent przez 2 tygodnie po zabiegu wybielania zębów powinien być na tzw. białej diecie. W tym czasie nie powinien spożywać niczego, co może zafarbować zęby: czerwonego wina, kawy, herbaty, buraków itp. Oczywiście nie powinno się też palić papierosów. W zależności od naszych nawyków efekt wybielania może się utrzymywać od kilku miesięcy do nawet roku.
Jaki jest koszt wybielania zębów u dentysty?
W zależności od metody koszt takiego zabiegu może wahać się od 500 do 1500 złotych. Wybielanie nakładkowe kosztuje zazwyczaj od 400 do 800 złotych. Wybielanie w gabinecie w zależności od zastosowanej lampy to zazwyczaj koszt od 500 do 1500 złotych. W przypadku zębów martwych to za jeden ząb płacimy od 100 do 300 złotych. Oczywiście cena nie zakłada wcześniejszego leczenia kanałowego.
Komentarze (0)