Badania laboratoryjne to najprostszy sposób, by jak najwcześniej zdiagnozować niektóre dolegliwości i choroby. Pamiętaj, że nie musisz kierować swoich kroków do lekarza pierwszego kontaktu, a następnie do punktu pobrań krwi dopiero wtedy, gdy zaczynasz dostrzegać niepokojące symptomy. Wielu specjalistów wskazuje, że - w celu wczesnego zdiagnozowania chorób - warto zdecydować się na taki krok przynajmniej raz w roku. Wyjaśniamy, na wykonanie jakich badań laboratoryjnych powinny decydować się kobiety. Jakie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta można w ten sposób uzyskać?
Zgłaszając się na badania laboratoryjne przy konkretnych objawach, warto dopasować ich zakres do ewentualnych dolegliwości. W wielu laboratoriach można skorzystać z gotowych pakietów skupiających się na danym zagadnieniu - przykładem może być diagnostyka chorób tarczycy. Badania ogólne krwi dla kobiet
Jeśli nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości, badania, którym się poddasz, mogą być najpowszechniej wykonywanymi badaniami analitycznymi, o wielopłaszczyznowym charakterze.
Profilaktycznie co roku warto przeprowadzić: morfologię, OB, glukozę i badanie moczu. Jeśli pojawi się konkretne wskazanie, lekarz może rozszerzyć taką diagnostykę między innymi o lipidogram, próby wątrobowe, TSH, pomiary kreatyniny i kwasu moczowego. Za chwilę przyjrzymy się tym rekomendacjom na konkretnych grupach wiekowych - pamiętaj jednak, że to tylko propozycja. Podstawowe badania krwi czasami uzupełniają także badania kału.
Oczywiście, jeśli na którymkolwiek etapie życia pojawią się konkretne dolegliwości zdrowotne, na przykład problemy z tarczycą czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zakres badań trzeba rozszerzyć. W wielu laboratoriach znajdziesz konkretne pakiety badań. Zalecenia przekaże także lekarz pierwszego kontaktu, do którego zgłosisz się z niepokojącymi objawami - to on udzieli odpowiedzi, jakie laboratoryjne badania będą dobrym pomysłem w danej sytuacji.
Badania profilaktyczne po 20. roku życia
Mogłoby się wydawać, że badania podstawowe w przypadku młodych osób nie są konieczne. I rzeczywiście, jeśli nie zmagasz się z żadnymi konkretnymi problemami, możesz ograniczyć laboratoryjne analizy krwi do powtarzanych co 2 lub 3 lata pobrań. Ważne natomiast, by takie badania podstawowe - zwane inaczej badaniami ogólnymi - w ogóle zrealizować.
Wykonaj badania ogólne moczu oraz morfologię. Warto także zdecydować się lipidogram (stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów). Dzięki temu można wykryć genetyczne zaburzenia gospodarki tłuszczowej i zaburzenia trawienia, a także przeciwdziałać ewentualnym chorobom sercowo-naczyniowym, które być może wcale nie są jeszcze odczuwane.
Badania profilaktyczne po 30. roku życia
Profilaktyka pozostaje ważna także po 30. roku życia. Nadal wykonuj badania przywołane wyżej: corocznie morfologię, a co 3 - 5 lat lipidogram. Najlepiej jeśli tym razem będzie to morfologia pełna.
W odróżnieniu od zwykłej morfologii wyniki pełne wyszczególniają dodatkowe frakcje elementów morfotycznych. Dzięki temu dowiesz się między innymi, jaka jest zawartość poszczególnych grup leukocytów we krwi. Morfologia pełna to między innymi diagnostyka infekcji, stanów zapalnych, problemów z odpornością, a nawet niektórych chorób nowotworowych. Takie badanie kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc zdecydowanie nie jest to duży wydatek.
W wieku 30 lat warto sprawdzić także hormony płciowe, zwłaszcza, gdy starasz się o dziecko lub dostrzegasz u siebie zaburzenia miesiączkowania.
Podstawowe badania profilaktyczne po 40. roku życia
Z wiekiem warto zdecydować się na szeroki zakres badań laboratoryjnych. Za ich pomocą można wykryć we wczesnym stadium wiele problemów zdrowotnych, w których moment zdiagnozowania odgrywa kluczową wręcz rolę. Mówimy o chorobach takich jak nowotwory, cukrzyca czy choroby serca, dla których wiek stanowi jeden z czynników rozwoju.
W okolicach 40. roku życia zaczyna się mówić o wzrastającym ryzyku sercowo-naczyniowe, z którym powiązany jest na przykład zawał serca czy udar mózgu. Aby wykryć problemy szybko, niezbędne są badania profilaktyczne. Jeśli mówimy o badaniach krwi, nadal istotną rolę pełnią badania podstawowe, w tym częściej realizowany lipidogram. Co 3 lata warto także wykonywać badania w kierunku cukrzycy, weryfikując stężenie glukozy na czczo. Laboratoria często proponują pakiet glukozy z insuliną.
Badania profilaktyczne po 50. roku życia
Po 50. roku życia zmienia się profil i zakres badań. Absolutnie nie oznacza to rezygnacji z dotychczasowych pakietów. Morfologia, pakiet cukrzycowy czy lipidogram to absolutna konieczność. Ponieważ na tym etapie regularnie kontroluje się stan piersi i wykonuje cytologię, może pojawić się także konieczność przeprowadzenia badań krwi na markery nowotworowe.
Komentarze (0)