Kinesiotaping to coraz popularniejsza technika wspomagająca rehabilitację, która z roku na rok zdobywa coraz większe grono zwolenników. Wykorzystywane w niej plastry kinetyczne są wartościowym wsparciem leczenia wielu dolegliwości. Jak dokładnie przyczyniają się do poprawy zdrowia i kiedy warto po nie sięgnąć? O tym przeczytasz poniżej - koniecznie zajrzyj, by poznać odpowiedź!

Czym są taśmy do kinesiotapingu?

Taśmy do kinesiotapingu, znane również jako tejpy, to specjalistyczne, elastyczne taśmy służące do wykonywania techniki tapingu, której głównym celem jest wsparcie naturalnych procesów leczenia organizmu. Taśmy te są zwykle wykonane z tkaniny bawełnianej i są pokryte klejem na bazie akrylu, który reaguje na ciepło ciała, dokładnie się do niego przyklejając. Właściwości taśmy do kinesiotapingu pozwalają na jej elastyczne rozciąganie, naśladując tym samym elastyczność skóry człowieka, a użyty w nich klej jest hipoalergiczny, dzięki czemu z tego typu rozwiązania mogą korzystać nawet alergicy.

Kiedy i dlaczego warto postawić na taping?

Kinesiotaping ma wiele zastosowań i może przynieść korzyści w różnych sytuacjach. Głównym celem stosowania taśm do kinesiotapingu jest wsparcie mięśni i stawów bez jednoczesnego ograniczania ich zakresu ruchu. Taśmy są naklejane na skórę w specyficzny sposób, zgodnie z potrzebami pacjenta. Jakie dają możliwości?

Wsparcie leczenia kontuzji i urazów

Taśma do kinesiotapingu jest nieocenionym wsparciem przy leczeniu różnorodnych kontuzji i urazów. Uszkodzenia, które wymagają lekkiego usztywnienia, mogą być wspierane właśnie tapingiem. Skręcona kostka, problemy z rzepką czy naciągnięcie mięśni szyi - te i wiele innych dolegliwości taśmy wspomogą, odciążając mięśnie, rozluźniając powięzi i ułatwiając bezbolesny ruch w uszkodzonym obrębie.

Taping to świetny sposób na wsparcie leczenia w ostrych stanach, ale sprawdza się także jako profilaktyka przeciwurazowa. Często stosowana jest u chorych w ostatnim etapie leczenia uszkodzeń i przy powrocie do aktywności fizycznej, ale i u sportowców, którzy doznali już kiedyś kontuzji i chcą jej uniknąć przy obciążającym treningu.

Niwelacja bólu i redukcja obrzęków z taśmami do kinesiotapingu

Plastry kinetyczne mogą pomóc w łagodzeniu obrzęków i stanów zapalnych poprzez delikatne podniesienie skóry. Ta przestrzeń pozwala lepszą cyrkulację krwi i osocza, a tym samym na drenaż limfatyczny. Z tapingiem możliwe jest więc usunięcie obrzęków spowodowanych uszkodzeniami struktur czy chorobami, ale także szybsza redukcja krwiaków i siniaków.

Wiele osób używa taśm kinezjologicznych także do łagodzenia bólu. Działają one poprzez zredukowanie nacisku na zakończenia nerwowe w oklejonej okolicy i zwiększenie w niej przepływu krwi. Technika ta jest często używana w rehabilitacji sportowej, ale zyskuje coraz większą popularność w terapii różnych stanów i dolegliwości, od problemów z kręgosłupem, przez bóle stawów, aż po różnego rodzaju kontuzje.

Taśmy do kinesiotapingu a poprawa postawy ciała

Taśmowanie może pomóc w poprawie postawy poprzez zwiększenie świadomości ciała i wsparcie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy. Odpowiednio przyklejone plastry pomagają ściągnąć łopatki, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób garbiących się. Oklejenie okolicy szyi i barków wspomoże problemy z ustawieniem głowy. 

Taśmy mogą też stanowić wsparcie przy właściwym stawianiu stóp, a tym samym przyczyniają się do właściwego ułożenia całych kończyn dolnych. Będą też wartościową pomocą w prawidłowym ustawieniu kończyn górnych, jeśli pojawia się w ich obrębie napięcie powodujące asymetrię.

Taśmy do kinesiotapingu to wielozadaniowe produkty, które potrafią znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie. Utrzymują się na ciele nawet do tygodnia, doskonale wspierając potrzebujące tego mięśnie. A różnorodność tych produktów dostępna w sprzedaży sprawia, że każdy znajdzie wśród nich wariant odpowiedni dla siebie. Czarne, beżowe, a może wielokolorowe? Sięgnij po plastry i ciesz się szybką poprawą zdrowia!

Możesz ocenić ten artykuł: