Rany, skaleczenia oraz zadrapania są powszechnym zjawiskiem w życiu codziennym. Raną nazywa się stan, w którym dochodzi do przerwania ciągłości naskórka lub błony śluzowej przez czynnik zewnętrzny, czego efektem jest rozerwanie naczyń krwionośnych. Wiele osób bagatelizuje niewielkie skaleczenia czy zadrapania, niemniej jednak ich opatrzenie jest konieczne, aby uniknąć niebezpiecznych zakażeń. Jak powinna wyglądać profilaktyka leczenia ran?

Rana - proces gojenia się skaleczeń i zadrapań

Rana, skaleczenie lub zadrapanie jest stanem, w którym dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, naskórka i naczyń krwionośnych w wyniku działania różnych czynników. Krwawienie oraz przerwanie naczyń krwionośnych wymaga odpowiedniego opatrzenia, które ochroni ranę przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów, takich jak bakterii, wirusów czy grzybów.

Rany ostre, czyli najczęściej spotykane w życiu codziennym nie stanowią dużego wyzwania medycznego. Ich odpowiednie opatrzenie pozwala na niemal natychmiastowe uruchomienie procesów regeneracyjnych i ochronę miejsca skaleczenia przed zakażeniem. Aby odpowiednio przygotować się n nieprzewidziane sytuacje warto zaopatrzyć domową apteczkę w produkty opatrunkowe. Wysokiej jakości środki na podrażnienia i gojenie ran znajdziesz na wapteka.pl.

Co opóźnia proces gojenia się skaleczenia, rany lub zadrapania?

Prawidłowy proces gojenia się rany ostrej nie trwa długo. Okres regeneracji naskórka w prawidłowym przebiegu naprawczym nie trwa dłużej niż 10 dni. Głównymi czynnikami, które prowadzą do opóźnienia gojenia się skóry, są:

  • wniknięcie patogenów chorobotwórczych,
  • zakażenie skaleczenia,
  • obecność martwiczych fragmentów tkanki w ranie,
  • zbyt silne wysuszenie rany,
  • zbyt małe ukrwienie rany,
  • wtórne uszkodzenie rany.

Warto pamiętać, że zły stan organizmu, na przykład częsta ekspozycja na stres, niedobór witamin czy niedożywienie również wpływają na zaburzony proces gojenia się nawet niewielkich skaleczeń i zadrapań.

Opatrywanie rany - profilaktyka leczenia i gojenia skaleczeń

Prawidłowe oczyszczenie i zaopatrzenie rany sprawia, że proces naprawczy przebiega szybko i bez komplikacji. Dodatkowo, prawidłowe postępowanie z raną pozwala zmniejszyć widoczność ewentualnej blizny, która mogłaby być widoczna przez wydłużony proces gojenia. Jak prawidłowo zaopatrzyć ranę w trzech krokach?

  1. Oczyszczenie skaleczenia - ranę należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń, poprzez przemycie jej wodą lub roztworem soli fizjologicznej.
  2. Dezynfekcja rany - to czynność, która umożliwia na pozbycie się wszelkich patogenów chorobotwórczych z miejsca skaleczenia.
  3. Opatrzenie rany - opatrzenie rany polega na założeniu opatrunku, który będzie dopasowany do wielkości, głębokości i rozległości skaleczenia. Najczęściej wybieranymi środkami opatrunkowymi są gazy jałowe, bandaże oraz plastry.

Warto pamiętać, że równie ważne co opatrzenie skaleczenia jest wietrzenie rany. Dopływ świeżego powietrza z pewnością pozwoli przyspieszyć procesy regeneracyjne naskórka, tkanek i naczyń krwionośnych.

Niepokojące symptomy w procesie gojenia ran

Niekiedy, mimo najlepszego opatrzenia rany dochodzi do zakażenia skaleczenia. Niepokojącymi symptomami są:

  • zaczerwienie skóry wokół skaleczenia, 
  • wysięg substancji ropnej ze skaleczenia,
  • tkliwość skaleczenia,
  • wydłużony czas gojenia się rany.

W wielu przypadkach wystarczające może okazać się zastosowanie maści lub sprayu z dodatkiem antybiotyku. Antybiotyk zaaplikowany na ranie pozwoli szybko zwalczyć namnażające się bakterie i przywrócić skaleczeniu fizjologiczną i prawidłową regenerację.

Możesz ocenić ten artykuł: