W przypadku utraty zęba, implanty zębowe są jednym z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych sposobów na odbudowę uzębienia w celu przywrócenia w pełni funkcjonalnego uśmiechu. Stanowią trwałe i naturalnie wyglądające zastępstwo dla utraconych zębów, przywracając w pełni funkcjonalność jak i estetykę zgryzu. W trakcie czytania tego tekstu w pełni uświadomisz sobie, jak wiele pozytywnego w Twoim życiu może przynieść prosta decyzja o wszczepieniu implantu. Zyskaj pewność siebie i podnieś swoją atrakcyjność, dzięki olśniewającemu uśmiechowi ! W końcu to wizytówka !

Jakie występują przeciwwskazania do wszczepienia implantu zęba ?

Implant zębowy i jego wszczepienie to bezpieczny proces, jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie zabiegu bądź wpływają na konieczność zachowania dodatkowych środków ostrożności. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantów zębowych, konieczna jest specjalistyczna konsultacja. Lekarz przeanalizuje stan uzębienia oraz możliwości i dostosuje plan do indywidualnych preferencji.

Przygotowanie do zabiegu

Niewątpliwie implant jest najdoskonalszym rozwiązaniem protetycznym, który odtwarza braki w uzębieniu. Przygotowanie do zabiegu, może różnić się zależnie od procedury oraz zastosowanego materiału. Sam proces jak i wytyczne pozostają niezmienne.

Zabieg wszczepienia implantu składa się z 3 wyodrębnionych faz:

  • leczenie przygotowawcze,
  • leczenie chirurgiczne,
  • leczenie protetyczne.

Ocena i planowanie

Konsultacja implantologiczna to pierwszy etap wszczepienia implantów. Lekarz stomatolog przeprowadza szczegółową ocenę stanu jamy ustnej, jakości kości oraz innych, potencjalnych czynników, które mogą wpłynąć na cały plan leczenia. Na wizycie konsultacyjnej przeprowadzana jest dokładna diagnostyka, której najważniejszym elementem jest wykonanie zdjęcia RTG, celem doprecyzowania i ustalenia optymalnego planu leczenia.

Wykonywane są również szczegółowe badania, które umożliwia ustalenie pozycji i ilości implantów, co pozwala w dokładny i skuteczny sposób zaplanować poszczególne etapy zabiegu wszczepienia implantu. W ten sposób określa się rozmiar, kształt i wielkość implantu dla danego pacjenta.

Jak wygląda proces implantacji ?

Higienizacja

Fakultatywnym etapem przed rozpoczęciem implantacji zębów, może być proces higienizacji, który polega na eliminacji mikroorganizmów oraz osadu nazębnego z powierzchni zębów w celu utrzymania czystości w jamie ustnej.

Przygotowanie miejsca pod implant

Co więcej, może się zdarzyć, iż w miejscu, gdzie ma być wszczepiony implant, znajduje się uszkodzony ząb. W takim wypadku następuje konieczność usunięcia zęba, często poprzez zabieg chirurgiczny.

Właściwe wszczepienie implantu zęba - jak wygląda zabieg ?

Etap II to właściwy zabieg implantacji. Jest to najważniejszy etap, w przypadku którego większość pacjentów zadaje pytanie - jak wygląda zabieg chirurgiczny oraz wkręcanie śruby gojącej?

Niewątpliwie implant jest najdoskonalszym rozwiązaniem protetycznym, który odtwarza braki w uzębieniu. Zbudowany jest z 2 zasadniczych części - części wewnątrz kostnej, która odtwarza brakującego zęba oraz z korony, która znajduje się wewnątrz ustnie i uczestniczy w zgryzie jako odbudowa brakującego zęba.

W trakcie zabiegu wszczepienia implantu lekarz wkręca śrubę gojącą w celu umocowania implantu zębowego w kość. Przy uzupełnianiu ubytków 1 zęba, zabieg wszczepiania implantu wykonywany w gabinecie stomatologicznym, jako zorganizowany i zaplanowany proces trwa około 45-60 min. W tym czasie podaje się środek znieczulający, aby zapewnić Pacjentowi komfort oraz zminimalizować ból. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest miejscowe znieczulenie wstrzykiwane w miejsce, gdzie ma być wszczepiony implant. Blokuje to przewodzenie impulsów nerwowych, co wpływa na wyłączenie czucia w obszarze poddanym zabiegowi.

Bezpośrednio po wkręceniu śruby gojącej, zaleca się, aby Pacjent stosował zimne okłady w miejscu wszczepienia przez 24 h w celu zmniejszenia obrzęku oraz bólu. Stomatolog może również zalecić płukanie jamy ustnej solą fizjologiczną. Przyspiesza również proces gojenia, co sprawia, że pacjent wychodzi z zabiegu bez niepotrzebnych niedogodności oraz powikłań.

Leczenie protetyczne

Etap III związany jest ściśle z okresem rekonwalescencji po właściwym zabiegu implantacji. Czas trwania okresu rekonwalescencji jest uzależniony od indywidualnych czynników takich jak ogólny stan zdrowia Pacjenta, liczby wszczepionych implantów, lokalizacji w jamie ustnej czy techniki zastosowane przez dentystę.

Proces gojenia zwany osteointegracją to kluczowy etap po wszczepieniu implantu. W trakcie tego procesu tworzy się stałe połączenie między implantem a kością.

Po zakończeniu osteointegracji można przystąpić do kolejnych działań na osadzonym implancie - umieszczeniu formy zastępczej struktury zęba - sztucznego zęba bądź korony protetycznej.

Korona zębowa to sztuczny ząb, który jako element protetyczny umieszczany jest na wszczepionym wcześniej implancie. Implanty wykonane są z ceramiki, metalu bądź połączenia tych materiałów. Najpopularniejszym wyborem jest ceramika z uwagi na estetykę i właściwości zbliżone do naturalnych zębów.

Korona protetyczna to rodzaj sztucznego zęba, który jest trwałym i estetycznym elementem, wykorzystywany zazwyczaj do odbudowy zębów, które są poważnie uszkodzone, słabe lub mają duże ubytki.

Kluczowe jest, aby zalecenia pozabiegowe, których udziela lekarz były przestrzegane przez Pacjenta. Zaleca się odpowiednią higienę jamy ustnej oraz przynajmniej raz, na pół roku konieczną wizytę kontrolną. Stomatolog może udzielić dodatkowych porad dotyczących prowadzonej higieny oraz dostosować cały proces pod indywidualne potrzeby. Ważna jest również regularna higienizacja w celu utrzymania zdrowia implantów zębowych oraz uniknięcia powikłań.

Pacjenci chcąc zachować jak największą żywotność implantu zębowego w ścisły sposób stosują się do zaleceń, regularnie odwiedzając prowadzącego stomatologa.

Implanty zębowe - dlaczego warto ?

Zabieg wszczepienia implantu stanowi innowacyjne rozwiązanie przy odbudowie uzębienia. Przywraca pełną funkcję zgryzu, naturalny wygląd oraz zapobiega dalszej utracie kości w jamie ustnej. Cały proces wymaga czasu oraz planowania, ale rezultatem jest trwałe i innowacyjne rozwiązanie, którym można cieszyć się przez lata. Wstawienie implantów wpływa na komfort życia jak i samopoczucie Pacjenta. Umożliwia swobodny uśmiech oraz nieskrępowaną rozmowę bez żadnych obaw. Jeśli masz niekompletne uzębienie i zastanawiasz się nad jego odbudową, skontaktuj się z profesjonalistą, aby dowiedzieć się, jakie możliwości oferują. Godnym polecania profesjonalistą jest doświadczona w przeprowadzaniu leczenia implantologicznego Klinika Kwiatek.

Możesz ocenić ten artykuł: