Migrenowy ból głowy potrafi znacznie utrudnić funkcjonowanie na co dzień. Wiele leków przeciwbólowych nadaje się do stosowania w przypadku uciążliwego bólu głowy. Jak jednak wybrać najbardziej skuteczne tabletki na migrenę?
Tabletki na ból głowy
Migrenowy ból głowy bywa ciężki do zniesienia. Może trwać nawet do 72 godzin, jeśli w porę nie zastosuje się odpowiednich leków przeciwbólowych, które pozwolą go zahamować. Dość charakterystycznym objawem u pacjentów z migreną jest pojawiająca się przed atakiem bólu głowy aura. Są to odwracalne symptomy przepowiadające, występujące do 60 minut przed atakiem migreny. Mają one formę zaburzeń widzenia, mowy, ruchu czy też czucia.
Gdy pacjent ma uczucie, że ból głowy się rozpoczyna jest to najlepszy czas, aby szybko zastosować lek przeciwbólowy na migrenę. W pierwszej kolejności stosuje się środki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, tj. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, naproksen, ketoprofen, deksketoprofen, kwas tolfenamowy w odpowiednio wysokich dawkach. Gdy przyjęta dawka leku będzie zbyt niska możemy nie osiągnąć pożądanego efektu.
W przypadku kiedy ból głowy dotyczy kobiet w ciąży, gdy istnieją przeciwwskazania do stosowania leków przeciwzapalnych lub gdy są one nieskuteczne można sięgnąć po pozbawiony działania przeciwzapalnego - paracetamol. Na wielu pacjentów korzystnie działa połączenie paracetamolu oraz kodeiny i/lub kofeiny, które to wzmacniają jego działanie przeciwbólowe.
Dla niektórych osób pyralgina, czyli metamizol sodu to również skuteczny lek na migrenowy ból głowy (https://www.aptekagalen.pl/bol-glowy-i-migrena.html).
W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie leku na receptę na ból głowy. W leczeniu migreny wykorzystuje się również leki z innych grup farmakologicznych, głównie te oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy.
Silny lek na migrenę bez recepty - do wypicia
Niekiedy podczas migreny pojawiają się nudności i wymioty. Ten dodatkowy objaw znacznie utrudnia zastosowanie leków przeciwbólowych w formie tabletek.
Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe w formie czopków zawierają jedynie paracetamol. Wszystkie inne składniki zawarte w lekach do podania doodbytniczego wymagają ordynacji lekarskiej w postaci recepty.
Rozwiązaniem w takim wypadku może być również wypicie rozpuszczonego leku na ból głowy. W formie saszetek lub tabletek do rozpuszczenia w wodzie dostępne są ketoprofen, deksketoprofen oraz paracetamol, jako pojedynczy składnik leku lub w połączeniu z kodeiną i kofeiną.
Tabletki na migrenę bez recepty - kiedy można zastosować tryptany?
Tryptany, to leki powszechnie stosowane w leczeniu migreny. Do niedawna wszystkie leki z tej grupy dostępne były tylko na receptę. Obecnie w sprzedaży odręcznej dostępny jest almotryptan. Stosuje się go w leczeniu ostrego, napadowego migrenowego bólu głowy z aurą lub bez. Nie jest to lek skuteczny w profilaktyce migreny.
Po jego zastosowaniu dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych w obrębie czaszki, hamowania zapalenia neurogennego oraz blokowania uwalniania transmiterów bólotwórczych. W efekcie już po 30 minutach od jego zastosowania daje się odczuć redukcję bólu głowy.
Mimo, że almotryptan daje najmniej działań niepożądanych spośród leków z tej grupy, warto przed jego zastosowaniem zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie należy go łączyć z wieloma lekami, m.in. tymi, które stosuje się w leczeniu migreny - ergotaminą, dihydroergotaminą, zolimtryptanem i sumatryptanem.
Domowe leki na migrenę
Za pojawienie się ataku migreny odpowiada wiele czynników zewnętrznych, m.in. stres, niewystarczająca ilość snu, nadmierny wysiłek fizyczny, nieodpowiednia dieta. Są to aspekty na które każdy z nas ma wpływ. Dlatego tak ważne w profilaktyce migreny są regularny tryb życia (odpowiednia ilość snu, posiłki o stałych porach), umiarkowana aktywność fizyczna, unikanie alkoholu, kofeiny i dbanie o relaks. Są to bardzo ważne elementy, które powinny być przestrzegane obok farmakologicznego leczenia migreny.
Komentarze (0)