Przebarwienia na twarzy to problem natury dermatologicznej, który może pojawić się ni stąd, ni zowąd. Czynnikiem je wywołującym jest najczęściej promieniowanie słoneczne. Dla wielu osób plamy posłoneczne to poważny mankament estetyczny, którego pragną się pozbyć. Domowe sposoby na złuszczenie naskórka i rozjaśnienie cery nie zawsze są skuteczne, zwłaszcza w przypadku rozległych i głębokich przebarwień. Z pomocą przychodzą profesjonalne zabiegi laserowe.

Jak powstają plamy posłoneczne?

Plamy posłoneczne to najczęściej spotykane przebarwienia. Powstają na skutek gromadzenia się nadmiaru melaniny w skórze. Przybierają postać nieregularnych plamek o brązowym zabarwieniu. Przebarwienia powstają najczęściej na skutek współwystępowania kilku czynników. Zazwyczaj inicjatorem jest promieniowanie ultrafioletowe, dlatego plamy na skórze nazywane są powszechnie przebarwieniami posłonecznymi. Czynnikiem współwystępującym są najczęściej zmiany hormonalne spowodowane ciążą, chorobami tarczycy, jajników lub nadnerczy. Zwiększone ryzyko powstawania plam posłonecznych na skórze występuje również u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Jak się pozbyć przebarwień?

Drobnych i powierzchniowych plam posłonecznych można pozbyć się, stosując odpowiednią pielęgnację. Skórę z przebarwieniami należy regularnie złuszczać przy pomocy drobnoziarnistych lub enzymatycznych peelingów. Warto też sięgać po kosmetyki, zawierające takie składniki, jak: kwasy o działaniu rozjaśniającym, retinol, kwas askorbinowy (witamina C), wyciągi z ogórka, porzeczki, cytryny czy pietruszki. W przypadku plam posłonecznych istotna jest też profilaktyka – zapobieganie powstawaniu nowych przebarwień. Jeśli chcesz uchronić swoją skórę przed ciemnymi plamkami i zapewnić jej równomierny koloryt, powinieneś ją odpowiednio zabezpieczać przed niekorzystnym promieniowaniem słonecznym. Krem z ochroną przed UVA i UVB najlepiej o wartości SPF 50+ powinien na dobre zagościć w Twojej kosmetyczce.

Jak działa laser na przebarwienia?

Plamy posłoneczne, które nie znikają pomimo stosowania domowych sposobów na rozjaśnienie cery, można usunąć przy pomocy lasera na przebarwienia – wyjaśnia ekspert z warszawskiej Kliniki Miracki. Zabieg powinien zostać wykonany przez profesjonalistę, np. przez lekarza medycyny estetycznej. Wiązka lasera skierowana na skórę wchodzi w kontakt z przebarwieniem i podgrzewa zawarty w nim pigment, który ulega zniszczeniu. Następnie organizm sam usuwa uszkodzone cząsteczki melaniny. Dla uzyskania optymalnych wyników, potrzebnych jest zwykle kilka sesji. Zazwyczaj zaleca się wykonanie serii około trzech zabiegów w czterotygodniowych odstępach dla uzyskania optymalnych rezultatów. Laserowe usuwanie przebarwień jest zabiegiem mało inwazyjnym – nie wymaga znieczulenia czy okresu rekonwalescencji.

Efekty laserowego usuwania przebarwień

Efekty w postaci przebudowy skóry i rozjaśnienia przebarwień widoczne są już po pierwszej sesji zabiegowej. Proces całkowitej regeneracji i redukcji plam posłonecznych następuje po kilku tygodniach. Zaletą laserowego usuwania przebarwień są trwałe rezultaty. Raz usunięta zmiana pigmentacyjna nie jest w stanie już się odtworzyć. Przy występowaniu niekorzystnych czynników mogą pojawić się jednak nowe zmiany. Dlatego trzeba zadbać o profilaktykę, która polega na ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Należy o tym pamiętać zwłaszcza przez pierwszy miesiąc po laserowym usuwaniu przebarwień. Długotrwałego przebywania na słońcu warto też unikać na co dzień. 

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-srodmiescie-ul-krolewska/

Możesz ocenić ten artykuł: