Escapelle to tabletki zaliczane do antykoncepcji ratunkowej, które stosowane w sytuacjach awaryjnych zmniejszają ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Ich główne działanie opiera się na opóźnianiu owulacji, więc nie działają poronnie. Trzeba jednak wiedzieć, że mogą mieć skutki uboczne. Co jeszcze należy wiedzieć o wspomnianych pigułkach?

Tabletki Escapelle – działanie, skutki uboczne

Składnikiem czynnym tabletek Escapelle jest lewonorgestrel, którego główne działanie wiąże się z hamowaniem uwalniania komórki jajowej. Tabletka zapobiega ponadto zapłodnieniu już uwolnionej komórki jajowej. Przyjęta na czas (max. 72 godziny od stosunku, a najlepiej w pierwsze 12 godzin od współżycia) zapewnia wysoką skuteczność ochrony przed ciążą. Nie ma jednak działania poronnego, co oznacza, że nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej, jak wiele osób niesłusznie twierdzi. 

Escapelle skutki uboczne u niektórych kobiet może niestety wywoływać, z czym należy się liczyć. Działania niepożądane nie muszą co prawda wystąpić u każdej kobiety, która tabletkę przyjmie, jednak trzeba się przygotować na ewentualność ich pojawienia się. Wspomnieć należy między innymi o bólach głowy i podbrzusza, nudnościach i zmęczeniu, a także o krwawieniu niezwiązanym z miesiączką. Możliwe są również zawroty głowy, tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania różnego typu i inne skutki uboczne szczegółowo opisane w ulotce. 

Escapelle – tabletki na receptę

Tabletki Escapelle, jako antykoncepcja awaryjna, w Polsce mogą być kupione wyłącznie na receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. W przypadku Escapelle działanie maksymalnie skuteczne jest możliwe tylko w przypadku połknięcia pigułki w krótkim czasie od współżycia. Tu dużym ułatwieniem jest możliwość e-recepty online na antykoncepcję awaryjną, którą oferują prywatne podmioty medyczne. Przykładem takiej strony jest Naszarecepta.pl, gdzie można skorzystać z konsultacji online ze specjalistą, których efektem może być e-recepta na Escapelle. Cena leku to już natomiast osobna kwestia, którą omówimy poniżej.

Gdzie i jak kupić Escapelle? Cena leku

Załóżmy, że lekarz wystawił pacjentce e-receptę na Escapelle. Tabletki można wówczas bez problemu kupić w każdej aptece, która posiada je na stanie. Teoretycznie można czekać na sprowadzenie leku, jednak w przypadku antykoncepcji awaryjnej liczy się czas jej zażycia, więc nie warto zwlekać i lepiej wybrać inną aptekę. Cena tabletek zależna jest od apteki, więc jeśli mamy odrobinę czasu, warto sprawdzić to wcześniej w sieci, gdyż różnica może być spora. 

Jeśli chodzi o cenę tych tabletek, zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 35-65 zł. Realizacja e-recepty na środki z grupy antykoncepcji awaryjnej nie powinna być dla kobiety problematyczna. 

W tym celu należy podyktować farmaceucie czterocyfrowy numer, który przychodzi w wiadomości SMS-owej. Kolejny krok polega na weryfikacji tego kodu, a dokonuje się jej numerem PESEL. Jeśli wszystko się zgadza, farmaceuta wyda pacjentce przepisany lek. Warto połknąć go jak najszybciej. 

Niektóre pacjentki nie są zwolenniczkami podawania swojego numeru PESEL do wiadomości publicznej (np. aptece pełnej ludzi). Warto wiedzieć zatem, że możliwy jest inny sposób wykupienia leku. Służy do tego kod kreskowy e-recepty, a ten znaleźć można w wiadomości e-mail wysyłanej w momencie wystawienia e-recepty. Kod znaleźć można również w historii e-recept na swoim IKP. Wystarczy okazać go farmaceucie, a wyda lek bez dodatkowego uwierzytelnienia. 

Możesz ocenić ten artykuł: