Osoby, które z różnych przyczyn zostaną objęte kwarantanną domową, nie powinny opuszczać miejsca, w którym ją odbywają. Kwarantanna domowa może zostać nałożona na osobę, która miała kontakt z pacjentem zakażonym i ma na celu ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się choroby. Wiele osób znajdujących się w tej sytuacji zastanawia się, jak może wówczas otrzymać potrzebne leki bez wychodzenia z domu.

Proste i bezpieczne sposoby na zakupy leków z dostawą do domu

Sporym problemem dla osób przebywających na kwarantannie może okazać się zakup i odbiór leków. Osoba poddana kwarantannie nie może wychodzić z domu, w związku z czym nie ma możliwości uzyskania w sposób tradycyjny stosowanych dotychczas leków lub potrzebnych doraźnie medykamentów. Praktycznym rozwiązaniem może okazać się wówczas apteka internetowa. W aptece online bez problemu można zamówić potrzebne medykamenty bez recepty. Czas przygotowania oraz realizacji zamówienia może się różnić w zależności od apteki. Zazwyczaj zamówienia dostarczane są do pacjentów kurierem, czyli nawet z dnia na dzień. Kuriera dobrze poinformować o swojej kwarantannie, wówczas dostarczy paczkę bezpiecznie pod drzwi, bez kontaktu osobistego.

Podczas przebywania na kwarantannie można skorzystać również z e-recepty wystawianej w ramach telemedycyny. Rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. By ją otrzymać, konieczny jest dostęp do Internetu lub telefonu. Po wystawieniu e-recepty przebywający na kwarantannie pacjent otrzymuje SMS z czterocyfrowym kodem, który może zrealizować w dowolnej aptece, również aptece internetowej. W tym jednak wypadku dostawa nie będzie mogła być dostarczona kurierem do domu pacjenta, tylko trzeba będzie ją po skompletowaniu odebrać w wybranym wcześniej punkcie aptecznym.

Inne sposoby na otrzymanie leków podczas przebywania na kwarantannie domowej 

Jednym ze sposobów odbioru leków może być poproszenie o udanie się do apteki nieobjętego kwarantanną członka rodziny lub znajomego. W celu otrzymania medykamentów wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod z SMS-a oraz numer PESEL pacjenta, któremu e-receptę wystawiono. By osoba odbierająca niezbędne medykamenty z apteki uniknęła ryzyka zarażenia, może zostawić paczkę np. pod drzwiami mieszkania pacjenta objętego kwarantanną. 

W otrzymaniu niezbędnych leków pomocne mogą okazać się też działające charytatywnie grupy z danego miasta, które na życzenie przebywającego na kwarantannie pacjenta mogą zająć się odbiorem i dostarczeniem leków, które są potrzebne pacjentowi w danym momencie. 

Jeśli pacjentowi potrzebne są pilnie leki, a ze względu na nałożoną kwarantannę lub w przypadku złego stanu zdrowia nie może samodzielnie zgłosić się do lekarza, może też skontaktować się z pielęgniarką, by ta zajęła się dostarczeniem niezbędnych medykamentów lub zorganizowała pomoc w ich dostarczeniu – niektóre placówki zdrowia umożliwiają taką opcję, by pomóc pacjentom. 

Możesz ocenić ten artykuł: