Termin higiena wywodzi się z języka greckiego i oznacza zdrowie. Jest to szereg czynności pielęgnacyjnych, które na celu mają zapewnienie nam lepszego zdrowia fizycznego oraz komfortu. Każdy z nas powinien więc przestrzegać kilku zasad dotyczących higieny ciała, jamy ustnej czy uszu. Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!

Higiena osobista - rodzaje 

Jak już wspomnieliśmy powyżej, higiena to cały szereg czynności. Każda z nich jest bardzo ważna. Przejdźmy do szczegółów. 

Higiena skóry 

Podstawą higieny skóry są oczywiście codzienne kąpiele, a więc usuwanie z powierzchni ciała kurzu, bakterii, potu, łoju, złuszczonego naskórka. Zaniedbywanie tej czynności skutkuje pogorszeniem kondycji i wyglądu skóry, wystąpieniem niedoskonałości i chorób oraz nieprzyjemnym zapachem.

Koniecznie też należy pamiętać o częstym i dokładnym myciu rąk. Powinniśmy robić to z użyciem mydła i letniej wody. Należy umyć wnętrze dłoni, palce i przestrzenie między palcami. Ważne też, by ręce dokładnie wytrzeć, w czysty ręcznik. Tylko wtedy usuniemy wszystkie zarazki. Dodatkowo możemy zdezynfekować dłonie. 

Higiena skóry to także nawilżanie, ochrona przed działaniem promieni słonecznych, czyli stosowanie kremów z filtrem, odkażanie ran i zadrapań oraz ich zabezpieczanie plastrem bądź bandażem. 

Należy też pamiętać o czystych, dobranych do panujących warunków atmosferycznych ubraniach. Najlepiej wykonanych z oddychających tkanin. 

Higiena jamy ustnej 

Dokładne szczotkowanie zębów, używanie płynu do płukania oraz nici dentystycznej to najistotniejsze czynności z zakresu higieny jamy ustnej. Zęby powinniśmy myć codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie. Zalecana jest zmiana szczoteczki nie rzadziej niż co dwa miesiące. 

Przestrzeganie wspomnianych zasad ma celu profilaktykę próchnicy i chorób przyzębia oraz innych problemów z uzębieniem, a także likwidację nieświeżego oddechu. 

W zależności od preferencji zakupić możemy szczoteczkę z miękkim, średnim bądź twardym włosiem, manualną, soniczną bądź  elektryczną. 

Higiena intymna 

Okolice intymne to wrażliwe obszary, w szczególności narażone na działanie bakterii i wirusów, a co za tym idzie, wystąpienie infekcji. Mycie okolic intymnych, z wykorzystaniem preparatów o odpowiednim pH jest więc konieczne. Powinniśmy robić to raz, dwa razy dziennie. 

W czasie miesiączki kobiety mogą podmywać się częściej niż dwa razy dziennie.  Podpaski i tampony należy zmieniać nie rzadziej niż co cztery godziny.  

Przy higienie intymnej warto też wspomnieć o nietrzymaniu moczu. Osoby zmagające się z takim  problemem powinny zaopatrzyć się w pieluchomajtki. Taki wyrób medyczny zapewnia komfort oraz uczucie suchości.

Higiena uszu 

Uszy powinniśmy myć letnią wodą. Do czyszczenia uszu wewnątrz, możemy zakupić różnego rodzaju preparaty, na przykład krople czy spraye. Ignorowane czynności związanych z higieną uszu jest błędem, prowadzi do powstania czopu w przewodzie słuchowym, niedosłuchu, dolegliwości bólowych. 

Artykuły higieniczne 

Zachowanie zasad higieny wymaga użycia odpowiednich artykułów i preparatów. Mowa tutaj między innymi o paście do zębów, mydle antybakteryjnym, płynach do higieny intymnej, kroplach do czyszczenia uszu. Konieczny jest także zakup płatków kosmetycznych, patyczków do uszu czy plastrów i bandaży. Wszystkie te artykuły dostępne są w Aptece Wawa.

W Aptece Wawa, oprócz artykułów higienicznych, dostępne są również leki, leki i akcesoria dla dzieci oraz noworodków, witaminy i minerały, suplementy diety, sprzęt medyczny i wiele, wiele innych. Zakupy można zrobić szybko i wygodnie ‒ wystarczy kilka kliknięć. 

Troska o higienę jest niezwykle ważna. Każdy z nas powinien mieć na uwadze czynności pielęgnacyjne jamy ustnej, okolic intymnych, ciała, uszu.

Możesz ocenić ten artykuł: