Laboratoryjny cylinder miarowy zwany jest inaczej menzurką i jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego profesjonalnego laboratorium. Cylinder miarowy wykorzystywany jest oczywiście do dokładnego i niezawodnego pomiaru określonej objętości cieczy, cieczy i substancji wykorzystywanych w bardzo wielu aplikacjach laboratoryjnych.

Cylinder miarowy jest to wąski, cylindryczny i zazwyczaj szklany walec, który posiada specjalną podziałkę, linię, dzięki której dokonuje się bardzo dokładnego pomiaru określonej objętości. Celem dokładnego odmierzenia danej cieczy cylinder powinien być pewnie i stabilnie ustawiony na powierzchni. Cylindry celem stabilnego ustawienia zazwyczaj posiadają sześciokątną stopkę, stopka taka jest częścią szklanego lub polipropylenowego cylindra i jest na stałe połączona z nim, lub jest wykonana z tworzywa sztucznego i nakładana na spód cylindra, pozwalająca stabilnie ustawić go na powierzchni. Najczęściej w laboratoriach spotyka się cylindry miarowe wykonane ze szkła lub z polipropylenu, spotyka się również wykonane z polipropylenu oraz z materiału tzw. SAN, czyli akrylonitrylu, tworzywa, które posiada stosunkowo dużą sztywność i twardość, jest odporny na zarysowania i przeźroczysty. Polipropylen charakteryzuje się dużą odpornością chemiczną, jest dość odporny na wszelkiego rodzaju uderzenia i jest stosunkowo tani. Cylindry miarowe, które są wykonane z tworzywa sztucznego są dużo lżejsze i mniej podatne na pęknięcia niż cylindry miarowe wykonane ze szkła. Cylindry miarowe, które wykonane są ze szkła oraz polipropylenu można z powodzeniem poddawać procesom sterylizacji. Dostępne na rynku pojemności cylindrów miarowych są bardzo różne, możemy zaopatrzyć się w cylindry miarowe w pojemnościach od kilku mililitrów do nawet aż kilku litrów. Dzięki specyficznej budowie cylindra miarowego - jest on wąski i wysoki, precyzja odmierzanych za jego pomocą płynów jest bardzo duża i z bardzo dokładnie można odmierzyć pożądaną ilość medium. Niektóre z cylindrów posiadają wylew, czyli swoisty "dziubek", który pomaga w precyzyjnym opróżnianiu cylindra miarowego i przelewaniu do innych laboratoryjnych naczyń. Niektóre z cylindrów mogą być zwieńczone szlifem. Szlif w połączeniu z dopasowanym do niego szczelnym korkiem ułatwia przechowywanie w cylindrze określonej objętości cieczy, bez narażania się na odparowywanie, i tym samy utratę odmierzonej ilości danej cieczy.  

Zazwyczaj dane laboratorium, szczególnie takie, które przygotowuje na miejscu określone miano roztworów lub roztwory buforowe o określonych stężeniach, a także dokonuje określonych rozcieńczeń roztworów, posiada na swoim stanie cylindry miarowe o bardzo różnych objętościach. Cylindry miarowe są wyskalowane na tzw. wylew. Co oznacza wyskalowanie "na wylew"? W momencie opróżnienia cylindra część z płynu, ze względu na fizyczne siły wiązania, pozostaje na ściankach naczynia. Nie należy tej pozostałości "na siłę" wytrzepywać, gdyż ta ilość cieczy jest "wkalkulowana" w mianowaną objętość. 

Na rynku dostępne są dwie klasy dokładności dla cylindrów miarowych z podziałką – klasa A oraz klasa B. Klasa A charakteryzuje się znacząco zwiększoną dokładnością w stosunku do klasy B. Cylindry miarowe mogą być wyposażone w pojedynczą lub podwójną skalę. Pojedyncza skala umożliwia odczyt objętości od góry do dołu tzw. objętość napełniania, natomiast cylindry z podwójną skalą pozwalają na odczyt napełniania oraz nalewania.

Trudno wyobrazić sobie pracę w laboratorium bez podstawowego wyposażenia laboratoryjnego umożliwiającego precyzyjny pomiar cieczy. Szeroki zakres pojemności cylindrów miarowych sprawia, że naczynia te można spersonalizować do różnych potrzeb. Firmy specjalizujące się w oferowaniu wyposażenia laboratorium w swoim portfolio posiadają dziesiątki, a nawet setki rodzajów dostępnych cylindrów – jak np. firma Danlab, która już ponad piętnaście lat wyposaża laboratoria.

Możesz ocenić ten artykuł: