Antykoncepcja awaryjna ma na celu zapobiec niechcianej ciąży. Jak działają tabletki "dzień po"? Co wchodzi w ich skład? Czy tabletka "dzień po" jest zakazana w naszym kraju? Poruszamy ten kontrowersyjny temat.

Czym są tabletki "dzień po"?

Zanim przejdziemy do tego, jakie składniki są zawarte w środkach antykoncepcji awaryjnej, warto wyjaśnić, czym są tabletki "dzień po". Tak nazywają się specjalnie opracowane preparaty, które, przyjęte jednorazowo w awaryjnej sytuacji (po niezabezpieczonym stosunku) wpływają na endometrium (wyściółkę macicy) oraz hormony regulujące owulację, tak aby zapobiec zapłodnieniu i ciąży.

Czy tabletka "dzień po" jest zakazana?

Tabletki "dzień po" nie są zakazane w Polsce, można je legalnie w aptece. Jedyne, co jest potrzebne do zakupu, to ważna recepta wypisana przez lekarza. Aby ją uzyskać, można się udać osobiście na wizytę do lekarza, jednak to rozwiązanie wiąże się nierzadko z brakiem wolnych terminów lub oczekiwaniem w długich kolejkach. O wiele szybszym sposobem na receptę na tabletkę "dzień po" jest odnalezienie podmiotu medycznego, który zapewnia usługi medyczne zdalnie, takiego jak np. tabletkadzienpo.pl. Wtedy wystarczy kilka kliknięć, wypełnienie prostego formularza oraz uiszczenie opłaty za konsultację prywatną, aby szybko uzyskać e-receptę.

Czy tabletka "dzień po" jest skuteczna?

Skuteczność tabletki "dzień po" zależy od tego, jak szybko pigułka została przyjęta po niezabezpieczonym współżyciu. Niektóre z pigułek dostępnych na rynku trzeba przyjąć najpóźniej do 72 godzin (3 dni), natomiast inne zadziałają nawet do 120 godzin (5 dni) po stosunku. Dodatkowe czynniki, które mogą wpływać negatywnie na skuteczność antykoncepcji awaryjnej to:  

  • odbycie po przyjęciu tabletki kolejnego stosunku bez zabezpieczenia, 
  • przyjmowanie równolegle z zastosowaniem tabletki "dzień po" leków, które mogą wejść w interakcję z pigułką,
  • wystąpienie owulacji przed zażyciem pigułki,
  • wystąpienie wymiotów do 3 godzin po przyjęciu tabletki.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem tej formy antykoncepcji należy się skonsultować z lekarzem.

Co zawiera tabletka "dzień po"?

W skład tabletek "dzień po" dostępnych na rynku może wchodzić jedna z dwóch substancji czynnych: 

  • octan uliprystalu — to składnik, który przyjęty doustnie, w krótkim czasie po współżyciu bez zabezpieczenia, zapobiega ciąży w 98%. Wpływa on bezpośrednio na endometrium, powodując zmiany, które utrudniają plemnikom, przedostanie się do komórki jajowej, a także hamuje lub opóźnia owulację, 
  • syntetyczny hormon lewonorgestrel — ta syntetyczna pochodna hormonów żeńskich cechuje się niższą skutecznością niż octan uliprystalu (na poziomie do 84%), dlatego preparaty zawierające lewonorgestrel są tańsze.

Co zamiast tabletki "dzień po" zastosować, aby zapobiec ciąży?

Tabletki "dzień po" są przeciwwskazane, gdy kobieta jest w ciąży lub karmi piersią. Recepta na pigułki nie zostanie wypisana także po stwierdzeniu uczulenia na dowolny ze składników produktu leczniczego oraz gdy wcześniej zdiagnozowano jedną z chorób wymienionych w wykazie przeciwwskazań do zastosowania leku. Natomiast gdy kobieta nie ma przeciwwskazań, lekarz może wypisać receptę po poinformowaniu o możliwych skutkach ubocznych (ich pełna lista znajduje się zawsze w ulotce załączonej do opakowania produktu leczniczego).

 

Co zamiast tabletki "dzień po" zastosować, aby uchronić się przed niechcianą ciążą? Poza antykoncepcją awaryjną para może sięgnąć po jedną z poniższych form antykoncepcji: 

  • globulki dopochwowe, 
  • krążki dopochwowe, 
  • pianki i żele zawierające środek plemnikobójczy,
  • plastry antykoncepcyjne,
  • prezerwatywy,
  • tabletki antykoncepcyjne zawierające hormony,
  • wkładki domaciczne, 
  • wstrzemięźliwość seksualna, 
  • zastrzyki hormonalne domięśniowe.

 

Przed wyborem określonej metody warto przedyskutować jej zalety i wady, nie tylko z partnerem, ale również lekarzem ginekologiem.

Możesz ocenić ten artykuł: